BAZA DANYCH AGRINPOL Fundusz Współpracy
 
Koronka ręczna - Daniela Sobkowiak
Daniela Sobkowiak
Ul. Kazimierza Wielkiego 41
64-500 Szamotuły
Telefon(061) 29 234 69
E-mail
WWWwww.agrinpol.pl/koronczarka
< kliknij w mapę >
Hasłowy opis działalnościKoronka ręczna, artystyczna i użytkowa.
Krótki opis - na czym polega prowadzona działalność pozarolniczaPani Daniela Sobkowiak jest koronczarką – jedyną w swoim regionie. Wychowała się w wiosce Wierzchocin, w gminie Wronki, gdzie od dziecka pomagała rodzicom w pracy na 25 – hektarowym gospodarstwie. Mieszkała tam przez 20 lat, potem przeprowadziła się wraz z mężem do Szamotuł. Gospodarstwo rolne po rodzicach przejęło rodzeństwo, a pani Daniela zmuszona była znaleźć inne źródło utrzymania. Cały czas utrzymuje kontakt ze swoim rodzinnymi stronami i pomaga w pracach gospodarskich. Swoje koronczarskie umiejętności przekazuje członkom rodziny, dla których jedynym źródłem utrzymania jest gospodarstwo rolne. Twierdzi, że dla dziewcząt mieszkających na wsi może być to w przyszłości dodatkowe źródła dochodu. Pani Daniela obserwuje wzrost zainteresowania rękodziełem artystycznym w swoim regionie. Otrzymuje coraz więcej specjalnych zmówień, w szczególności od ludzi zamożnych, mieszkających w dużych miastach. Pani Daniela stara się promować sztukę koronkarską – prowadzi zajęcia dla dzieci, np. w przedszkolu. Praca koronczarki to zdaniem pani Danieli, ciągłe podążanie za modą. Stąd oprócz tradycyjnych wyrobów, w ofercie znajdują się wyroby dostosowane do odbiorców młodych oraz potrafiących docenić rękodzieło.
Od kiedy prowadzona jest pozarolnicza działalność gospodarczaKoronczarstwem pani Daniela zajmuje się od dziecka, szerszą działalność, z której czerpie dochody, prowadzi od 2 lat.
Skąd wziął się pomysł lub krótka historia jak to się zaczęłoPani Daniela od wielu lat stowarzyszona jest  Wielkopolskim Robotniczym Stowarzyszeniu Twórców Kultury w Poznaniu oraz Klubie Twórców Ludowych „Łyni” (co w lokalnej gwarze oznacza „oni”) w Szamotułach. W obu klubach, na wystawach i festiwalach wielokrotnie wystawiała swoje prace. Z czasem, kiedy prace zyskiwały coraz większą popularność a pani Daniela dostawała kolejne zaproszenia do uczestnictwa w pokazach i wystawach, regionalnych, krajowych, a także zagranicznych, ogólnych oraz okazyjnych, zdecydowała się uczynić ze swojej pasji dodatkowe źródło zarobku.
Dodatkowym impulsem były zamówienia od koleżanek córki pani Danieli, które podziwiając eleganckie bluzki, paski, sukienki, a nawet bieliznę, pragnęły mieć w szafie choć jedną podobną rzecz.
Jakie produkty lub usługi są oferowanePonieważ praca koronczarki wymaga podążania za modą, w ofercie pani Danieli, poza wyrobami tradycyjnymi, takimi jak:
- koronki
- bieżniki, obrusy, serwety
- eleganckie haftowane pościele
- czapeczki letnie
- ubranka dla lalek
- bluzeczki z haftami
- torebki i paski do sukienek i spodni,
- stringi i staniki wykonywane na specjalne zamówienia, w wielu kolorach i według różnych wzorów.
Wyroby pani Danieli są często wykorzystywane jako dekoracje pomieszczeń, ozdoby choinkowe oraz ozdoby na świąteczne stoły. 
Do kogo skierowana jest oferta firmyOferta skierowane jest do:
- stałych klientów: zarówno miejscowych, jak i z całej Polski, a także z zagranicy (z Francji, Belgii i Szwecji)
- osób uczestniczących w wystawach rękodzieła artystycznego oraz pokazach sztuki ludowej
- sklepów sprzedających wyroby rękodzieła artystycznego
- osób potrafiących docenić wartość takich wyrobów.
Zasięg geograficzny działalnościRynek regionalny, choć klienci pani Danieli pochodzą z całej Europy, a jej wyroby prezentowane są na wystawach w wielu państwach europejskich.
Czy na początku korzystano z zewnętrznego wsparcia finansowegoNie
Największe problemy w prowadzeniu działalności (3 najważniejsze)Główne problemy w rozwijaniu działalności gospodarczej to:- drogie materiały, w szczególności nici
- praca koronczarki wymaga zdolności i cierpliwości oraz dokładności, jet żmudna i czasochłonna.
Ocena obecnej sytuacji lub plany na przyszłośćPraca koronczarki przynosi pani Danieli dodatkowe dochody będące dodatkiem do emerytury. W przyszłości pani Daniela ma zamiar dalej wystawiać prace. Ma juz zaproszenia na letnie pokazy, m.in. w Niemczech i Belgii.
Ogólny opis gospodarstwa rolnego, jeżeli przedsiębiorca je nadal prowadziPani Daniela nie prowadzi gospodarstwa rolnego. Pochodzi jednak z wioski, na której cały czas pracuje, pomagając rodzinie.
Czy prowadzący działalność poszukuje partnerów gospodarczych?Prowadzących taką samą działalność, Dostawców, Odbiorców/hurtowników,
kategoria działalności (statystyczna)Produkcja, Handel,
Lokalizacja siedzibyWojewództwo: wielkopolskie, Powiat: szamotulski, Gmina: Szamotuły,
Rodzaj prowadzonej działalnościhandel (ogólnie),
 
< kliknij w zdjęcie >

< powrót >

Drukuj Poleć stronę Powrót na górę
CMS by WEB interface     < © 2003 - 2017 by Fundusz Współpracy >