BAZA DANYCH AGRINPOL Fundusz Współpracy
 
Produkcja wieńców.
Kazimierz Zdzisław Witlewski
Łopienno 1a
62-213 Mieleszyn
Telefon
E-mail
WWWwww.agrinpol.pl/wience
< kliknij w mapę >
Krótki opis - na czym polega prowadzona działalność pozarolniczaDziałalność pana Zdzisława obejmuje produkcję wieńców oraz sprzedaż drzewek choinkowych w okresie Świąt Bożego Narodzenia.
Produkcja wieńców obejmuje:
- wiązanki pogrzebowe - głównie duże, świerkowe,
- wieńce okolicznościowe, głównie na uroczystość wszystkich świętych (w tym tradycyjne wieńce na ramie kołowej),
- wieńce adwentowe, głównie do dekoracji drzwi mieszkań.
Są to w większości wieńce świerkowe lub ze sztucznego świerku, z wykorzystaniem sztucznych lub świeżych kwiatów.
Pan Zdzisław zauważa powrót do modnych w przeszłości modeli, nawet tych z początku XX wieku - stary, tradycyjny styl cieszy się w ostatnich latach dużą popularnością.
Pan Zdzisław sam zajmuje się bezpośrednią sprzedażą swoich produktów.
Od kiedy prowadzona jest pozarolnicza działalność gospodarczaJest to działalność tradycyjna, prowadzona w rodzinie od pokoleń.
Skąd wziął się pomysł lub krótka historia jak to się zaczęłoProwadzoną przez siebie działalność pan Zdzisław określa mianem „ojcowizny” - jest ona zajęciem jego rodziny „z dziada pradziada”.
Prowadzenie gospodarstwa ogrodniczego oraz wytwarzanie w oparciu o nie innych produktów było działalnością  „zimową”. W przeszłości na każdy pogrzeb zamawianych było kilkanaście dużych wieńców, stąd zimą wielu rolników trudniących się dodatkowo działalnością ogrodniczą, „żyło z wieńców”. Wieńce te były bardzo zróżnicowane: z mchu lub świerkowe, z drogimi, materiałowymi kwiatami kupowanymi w mieście, lub tańsze, z kwiatami papierowymi, wytwarzanymi przez producenta.
Działalność ta ulegała ciągłym zmianom – dostosowywana była do zmieniających się mód oraz technik produkcji. Przełomem było pojawienie się na masową skalę (ok. 15 lat temu) kwiatów płóciennych, które całkowicie wyparły kwiaty papierowe. W chwili obecnej dominują wieńce świerkowe lub ze sztucznego świerku.
20 lat temu, w połowie lat 80-tych, pan Zdzisław zdecydował się zainwestować w maszynę do produkcji wianków - jej zrobienie zlecił koledze (opierając się na podpatrzonej maszynie niemieckiej). Maszyna ta znacznie ułatwiła prace oraz umożliwiła zwiększenie skali produkcji.
Jakie produkty lub usługi są oferowaneOferowane produkty:
- wiązanki pogrzebowe,
- wieńce nagrobne,
- wieńce adwentowe.
Do kogo skierowana jest oferta firmyOferta skierowana jest do klientów indywidualnych z okolicy, osób kupujących wieńce na targach i straganach.
Zasięg geograficzny działalnościRynek regionalny, jednak głównie Łopienno i duże miejscowości w regionie: Września, Wągrowiec, Żnin.
Czy na początku korzystano z zewnętrznego wsparcia finansowegoNie.
Największe problemy w prowadzeniu działalności (3 najważniejsze)Największe problemy w prowadzonej działalności:
- „marudni klienci”,
- za duża konkurencja,
- spadająca opłacalność produkcji.
Ocena obecnej sytuacji lub plany na przyszłośćSytuacje na rynku wieńców pan Zdzisław określa jako trudną i pogarszająca się.
Orientacyjna skala prowadzonej działalnościW poprzednich latach pan Zdzisław produkował od 1,5 tysiąca wieńców wzwyż. W tym roku zdecydowanie ograniczył produkcje do kilkuset - również ze względu na swój wiek i stan zdrowia.
Ogólny opis gospodarstwa rolnego, jeżeli przedsiębiorca je nadal prowadziGospodarstwo rolne zostało przepisane na córkę pana Zdzisława - ma ono powierzchnię 3,68 ha, z czego zdecydowaną większość stanowi sad (wiśnie, śliwy i jabłonie).
Czy prowadzący działalność poszukuje partnerów gospodarczych?Nie poszukuję,
kategoria działalności (statystyczna)Produkcja, Handel,
Lokalizacja siedzibyWojewództwo: wielkopolskie, Powiat: gnieźnieński, Gmina: Mieleszyn,
Rodzaj prowadzonej działalnościprodukcja (ogólnie), handel (ogólnie),
 
< kliknij w zdjęcie >

< powrót >

Drukuj Poleć stronę Powrót na górę
CMS by WEB interface     < © 2003 - 2017 by Fundusz Współpracy >